BIP
AKTUALNOŚCI
Nawiązanie polsko – niemieckiej współpracy - zaproszenie dla mediów
06.12.2018
Kilkudziesięciu kawalerzystów z pancernej brygady, 26 listopada 2018 roku, pokonało dystans czterystu kilometrów, aby przez kilkanaście dni szkolić się ramię w ramię z żołnierzami z sojuszniczej armii.

Dwutygodniowe polsko - niemieckie ćwiczenie pod kryptonimem „Griffin Sword” odbywa się na poligonie Jagerbruck, w okolicy miejscowości Viereck. Bierze w nim udział kompania czołgów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Polscy czołgiści szkolą się z żołnierzami z 41 Brygady Zmechanizowanej ze sztabem Neubrandenburgu. Podczas ćwiczenia Griffin Sword pododdziałem dedykowanym do szkolenia dla świętoszowskiego 1 batalionu czołgów jest 411 batalion zmechanizowany, który stacjonuje w m. Viereck. To właśnie ci żołnierze poznają się wzajemnie, wspólnie wykonują zadania, wymieniają się doświadczeniami i posiadaną wiedzą.
Ćwiczenie, które obecnie odbywa się na terenie Niemiec jest rozpoczęciem kolejnego etapu międzynarodowej współpracy. W ramach podniesienia poziomu interoperacyjności, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa przejmuje projekt Cross Attachment od 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie zdolności do prowadzenia wspólnych szkoleń, ćwiczeń, a w efekcie końcowym, do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
12 grudnia 2018 roku, w obecności najwyższych dowódców armii polskiej i niemieckiej, podpisany zostanie dokument, który jednocześnie będzie planem współpracy w ramach programu Cross Attachment na kolejne lata. Od tej chwili przez najbliższe miesiące i lata, wspólne szkolenia i ćwiczenia polskich i niemieckich żołnierzy, będą odbywały się na terenie obydwu państw. Po podpisaniu dokumentów o zawarciu współpracy, zebrani będą mogli obserwować pokaz dynamiczny pododdziałów dwóch sojuszniczych armii. Po pokazie odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy ze statycznym pokazem sprzętu obu państw.
.
Media, które chcą obserwować opisane wydarzenie serdecznie zapraszamy.
Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, serię i numer dowodu osobistego, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej, numer telefonu, adres email, numery rejestracyjne wozów transmisyjnych należy przesłać na adres: 10bkpanc.rzecznik@ron.mil.pl do 07 grudnia br. (piątek) do godz. 18.00
.
Zbiórka akredytowanych przedstawicieli mediów – 12 grudnia br. o godz. 8.30 – przed bramą jednostki wojskowej – GREIFEN KASERNE, PASEWALKER CHAUSSEE 7, 17358 TORGELOW, NIEMCY.
.
Kontakt:
- Szef Sekcji Współpracy Cywilno – Wojskowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej, major Wiktor Kotlarz, tel. 502468397
- Oficer Prasowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, kpt. Katarzyna Sawicka, tel. 605248261
- podpułkownik Thomas Kolatzki, tel. 00493341581520, email: thomaskolatzki@bundeswehr.org
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 8033942 gościem na naszej stronie