BIP
AKTUALNOŚCI
Kursy dla Dragonów
30.11.2018
Od początku listopada, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, na zorganizowanych kursach szkolą się żołnierze, którzy zajmują stanowiska kierowców i działonowych Bojowych Wozów Piechoty.

Celem półtoramiesięcznego kursu jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań na zajmowanych stanowiskach służbowych. Przez prawie siedem tygodni instruktorzy z 1 i 2 kompanii zmechanizowanej dbają o to, aby działonowi i kierowcy nauczyli się jak najwięcej. Zdobyta wiedza oraz umiejętności praktyczne z całą pewnością znajdą odzwierciedlenie w przyszłości podczas codziennej służby, ćwiczeń oraz szkoleń zarówno w kraju, jak i za granicą.
Żołnierze kurs rozpoczęli od zajęć z teorii, podczas których uwaga instruktorów skupiona była przede wszystkim na zasadzie działania, budowie oraz eksploatacji broni. Po zrealizowaniu wszystkich zaplanowanych zajęć teoretycznych przyszedł czas na szkolenie praktyczne. Kadra, która szkoli żołnierzy jest bardzo wymagająca, zwraca uwagę na wszystkie, nawet te najdrobniejsze błędy, popełniane przez kursantów.
W czwartek, 29 listopada br., na Strzelnicy Bojowej Czołgów w Świętoszowie odbyło się strzelanie z Bojowych Wozów Piechoty. Dla działonowych był to szczególny dzień, ponieważ takie strzelanie wykonywali po raz pierwszy. Kilka dni wcześniej strzelali tylko z karabinów, które znajdują się na wyposażeniu Bojowych Wozów Piechoty. Jednak dopiero strzelanie z armaty pozwoliło im poczuć się jak prawdziwi działonowi. Zadanie wymagało wykorzystania w praktyce tego, czego do tej pory się nauczyli. Teraz przed nimi kolejne strzelania, zarówno dzienne jak i nocne, podczas których za każdym razem poprzeczka będzie podnoszona coraz wyżej.

Kurs zakończy się 19 grudnia egzaminem, po zaliczeniu którego żołnierze otrzymają certyfikaty uprawniające ich do wykonywania zadań zgodnie z zajmowanym stanowiskiem służbowym. Sprawdzenie zostanie podzielone na dwie części. Podczas pierwszej z nich, żołnierze zmierzą się z testem, który zweryfikuje poziom ich wiedzy teoretycznej. Po tym etapie Dragoni będą mogli zaprezentować praktycznie to, czego się nauczyli. Dla działonowych najważniejszym sprawdzianem będzie wykonanie strzelania szkolnego numer 1. Grudniowe egzaminy zostaną przeprowadzone przez kadrę z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Specjaliści z Poznania ocenią to, czego podczas z kursu nauczyli się żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 8033923 gościem na naszej stronie