BIP
AKTUALNOŚCI
Kawalerzyści we Francji
26.06.2018
Kultywując pamięć o patronie 10 Brygady Kawalerii Pancernej, generale brygady Stanisławie Maczku i jego żołnierzach, delegacja kawalerzystów z pancernej brygady pojechała do Francji. Tam uczestniczyli w uroczystościach 1 Dywizji Pancernej...

...zorganizowanych przez Polonię Francuską.
Ślad polskiej krwi, po bohaterskich walkach maczkowców pozostał w wielu miejscach wolnej Francji. Tamtejsi mieszkańcy pamiętają o wkładzie polskich żołnierzy w walkach o wolność. W ramach wdzięczności za ich bohaterskie czyny, oddają im pamięć i hołd za to, co zrobili w przeszłości. Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) wyjeżdżają do Francji kilka razy w roku, aby wspólnie z lokalnymi mieszkańcami przeżywać wydarzenia zapisane w kartach historii. Być w tamtych miejscach, a niejednokrotnie móc porozmawiać z bohaterami walk o wolność Narodów Europy, to dla żołnierzy z 10BKPanc ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Podczas tej wizyty pancerniacy ze świętoszowskiej jednostki spotkali się z żołnierzem generała Maczka, kapitanem Edwardem Podymą. Było to dla nich z całą pewnością niezapomniane przeżycie. Możliwość porozmawiania ze świadkiem wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat napawała żołnierzy dumą. Żywe lekcje historii sprawiają, że żołnierze z jeszcze większym zaangażowaniem oraz chlubą kultywują szlachetne tradycje.
Kpt. Łukasz Bogdał oraz poczet sztandarowy wystawiony przez żołnierzy 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów, pierwszego dnia odwiedzili ambasadę polską w Paryżu. Tam uczestniczyli w prelekcji dotyczącej historii 1 Dywizji Pancernej. Prezentowane treści odnosiły się do szlaku bojowego generała Maczka i jego żołnierzy, nawiązywały do wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Wspomniano również o tradycjach, które są kultywowane także przez żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Kolejny dzień dostarczył żołnierzom ze Świętoszowa jeszcze więcej wrażeń. Delegacja kawalerzystów z pancernej brygady udała się na wzgórze 262 (Mont Ormel), gdzie złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze ku czci tych, którzy walczyli w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej świętoszowscy żołnierze uczestniczyli w Mszy Świętej na cmentarzu. Dzień spędzony na francuskiej ziemi przybliżył im jeszcze dokładnej wydarzenia z przeszłości, pozwolił przenieść się w wyobraźni do czasów, kiedy generał Maczek i jego podwładni bohatersko i pełni poświęcenia walczyli dla dobra Ojczyzny. Odwiedzając miejsca zaznaczone bohaterstwem i ofiarą krwi, jaką złożyli polscy żołnierze 1 Dywizji Pancernej na ziemi francuskiej, obecni żołnierze pancernej brygady czują wielką dumę i ogromny zaszczyt z tego, że są Polakami, a tym samym następcami bohaterów z przeszłości.
Podczas swojej wizyty we Francji kawalerzyści z 10BKPanc spotykali się z ogromnym respektem i uznaniem ze strony przedstawicieli władz miast i organizatorów uroczystości. Byli oni niezwykle zadowoleni z obecności spadkobierców tradycji legendarnej dywizji generała Maczka, która to obecność jest potwierdzeniem szacunku dla dzieła polskich żołnierzy.
W drodze powrotnej z Francji żołnierze ze Świętoszowa zatrzymali się na chwilę w Holandii, aby złożyć kwiaty oraz zapalić znicze pod pomnikiem oraz na grobie patrona 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
.
.
* * *
Bitwa o wzgórze 262 zwane Maczugą było jedną z najważniejszych potyczek stoczonych przez 1 Polską Dywizją Pancerną latem 1944 roku w rejonie Falaise. Evan McGilvray tak opisywał w swojej książce pt. Marsz Czarnych Diabłów efekty walk jakie odbyły się pomiędzy 19 i 21 sierpnia 1944 roku w okolicach Chambois i góry Mount Ormel: Gdy po bitwie oceniano zniszczenia, oglądający pobojowisko generał Guy Simonds powiedział, że nigdy dotąd nie widział czegoś takiego. Keegan natomiast podaje, że kanadyjscy saperzy ustawili na szczycie Maczugi drogowskaz z napisem Polskie Pobojowisko jako wyraz ostatecznego szacunku.
W bitwie Niemcy stracili 500 żołnierzy, a dwa razy tyle dostało się do niewoli. Zniszczonych zostało kilkadziesiąt czołgów, w tym sławne Tygrysy oraz dział samobieżnych oraz podobna liczba armat kalibru od 75mm do 105mm.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: archiwum 10BKPanc
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 7881088 gościem na naszej stronie