BIP
AKTUALNOŚCI
OSL w nowym roku
09.01.2018
Nowy rok wiąże się z nowymi zadaniami. Ośrodek Szkolenia Leopard nie zwalnia tempa, żołnierze wykonywanie zadań rozpoczęli już w pierwszych dniach roku.

We wtorek, 9 stycznia 2018 roku, na placu apelowym stanęli żołnierze świętoszowskiego Ośrodka Szkolenia Leopard (OSL). Wyjątkowe okazje do spotkania były dwie.

Po pierwsze, dowódca OSL, major Krzysztof Kacperek dokonał krótkiego podsumowania zeszłorocznej działalności. Za duże zaangażowanie i wzorowe wykonywanie zadań instruktorzy z OSL otrzymali listy gratulacyjne oraz pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru Jednostki W ojskowej. Ponadto został odczytany akt mianowania młodszego chorążego Tomasza Ślężaka na stopień chorążego.
Podczas porannego apelu miało także miejsce oficjalne rozpoczęcie pierwszego w tym roku kursu szkolenia załóg czołgów Leopard 2A4 i 2A5. Pięćdziesięciu ośmiu żołnierzy, czyli w sumie po siedem załóg z 10 Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej oraz dwóch podporuczników z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, stanęło na placu apelowym, aby wysłuchać tego, co miał do przekazania dowódca OSL. Major Krzysztof Kacperek przedstawił kursantom osoby funkcyjne z OSL, z którymi niewątpliwie każdego dnia będą mieli styczność. Zwrócił się do kursantów oraz instruktorów, obecnych na apelu, słowami – Rozpoczął się kolejny rok, a wraz z nim kolejny kurs szkolenia załóg czołgów Leopard. Ze swojej strony mogę zapewnić, że podlegli mi żołnierze dołożą wszelkich starań, abyście po powrocie do swoich pododdziałów posiadali wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszej służby. To, czego nauczycie się tutaj, sprawi, że będziecie potrafili radzić sobie z trudnościami i wątpliwościami, które są nieodłącznym elementem wpisanym w zawód żołnierza.
Przez najbliższe dwa miesiące przed kadrą instruktorską OSL kolejne wyzwanie. Wyszkolenie żołnierzy jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, jednak doświadczeni żołnierze już niejednokrotnie pokazali, że powierzone zadania wykonują wzorowo. Dzięki kadrze z OSL czołgiści z różnych jednostek mogą wykonywać obowiązki na zajmowanych stanowiskach na naprawdę wysokim poziomie. Wiedza zdobyta podczas szkolenia w Świętoszowie jest im niezbędna w trakcie dalszej służby w macierzystych jednostkach. Kurs tradycyjnie zakończy się egzaminem, po zaliczeniu którego żołnierze otrzymają właściwe uprawnienia, w zależności od zajmowanego stanowiska.
W 2018 roku kursy w OSL zakończą się wraz z końcem roku. W zasadzie przez dwanaście miesięcy odbywać się będzie szkolenie, które ma na celu wykształcenie specjalistów w swoich dziedzinach. Oprócz załóg czołgów Leopard 2 A4 i 2A5 szkolić się będą także mechanicy uzbrojenia, mechanicy podwozia, kierowcy wozu dowodzenia M-113 oraz kierowcy – operatorzy wozu zabezpieczenia technicznego Bergerpanzer.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 7788344 gościem na naszej stronie