BIP
AKTUALNOŚCI
Wręczenie odznak strzeleckich
08.01.2018
W poniedziałek, 8 stycznia 2018 roku, na pierwszym w tym roku apelu brygady, żołnierze amerykańscy otrzymali odznaki strzeleckie.

Prowadzenie celnego ognia, to niewątpliwie umiejętność, która powinna cechować każdego żołnierza. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej wielokrotnie udowadniali, że są bardzo dobrymi strzelcami. Pod koniec minionego roku, również żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, którzy swoją służbę pełnią obecnie w Świętoszowie, pokazali, że strzelanie z broni osobistej nie przysparza im większych problemów.
Zgodnie z porozumieniem zawartym między 5 batalionem rozpoznawczym 4 Pułku Kawalerii Pancernej stacjonującym obecnie w Świętoszowie, a 10 Brygadą Kawalerii Pancernej, w dniu 20 grudnia 2017 roku zostały przeprowadzone strzelania kwalifikacyjne. Ich celem było uzyskanie Wojskowej Odznaki Strzeleckiej III stopnia. Tego dnia żołnierze amerykańscy realizowali strzelanie na celność z karabinka oraz pistoletu wojskowego. Wyniki, jakie wtedy uzyskali znalazły odzwierciedlenie w odznakach, które otrzymali dziś od dowódcy pancernej brygady.
Pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak wręczył żołnierzom sojuszniczej armii odznaki oraz legitymacje potwierdzające uzyskane wyniki. Trzydziestu ośmiu żołnierzy wystąpiło przed front szyku, by z dumą na twarzy odebrać wyróżnienie w postaci odznaki z rąk dowódcy świętoszowskiej jednostki. Pułkownik dyplomowany Doktor Dariusz Parylak pogratulował żołnierzom, którzy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności strzeleckich. Podkreślił, że realizacja tego typu przedsięwzięć jest doskonałą formą integracji pomiędzy żołnierzami polskimi i amerykańskimi. Dodał, że jest to także wyzwanie dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, aby w najbliższych miesiącach potwierdzili, że są znakomitymi strzelcami, zdobywając Wojskowe Odznaki Strzeleckie. Odznaczenia te z dumną będą mogli nosić na swoich mundurach.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka Zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 7788141 gościem na naszej stronie