BIP
AKTUALNOŚCI
Boże Narodzenie w PKW Afganistan
01.01.2018
W noc wigilijną polskie kolędy słychać było w różnych miejscach Afganistanu.

Śpiewali je uczestnicy VII zmiany misji doradczo - szkoleniowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Główne uroczystości Bożego Narodzenia odbyły się w amerykańskiej Bazie Bagram Airfield, gdzie stacjonuje Dowództwo Polskiego Kontyngentu. Do wspólnej wigilijnej kolacji usiedli wszyscy, którzy nie wypełniali w tym czasie żadnych zadań służbowych. Gospodarzami wieczerzy wigilijnej byli: Dowódca VII zmiany PKW RSM - płk Grzegorz Potrzuski oraz Ksiądz Kapelan PKW - mjr dr Sebastian Piekarski.
Po modlitwie łamano się opłatkiem i częstowano tradycyjnymi staropolskimi daniami. Wśród potraw, które z produktów dostarczonych z kraju, przygotowali żołnierze z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego 10 Brygady Logistycznej z Opola były między innymi: pierogi, barszcz z uszkami, ryby, bigos i wiele innych dań. Świąteczną atmosferę dopełniały ładnie przystrojone choinki. Bożonarodzeniowe drzewko stanęło nie tylko w świetlicy PKW, gdzie odbyła się kolacja wigilijna, ale także w innych pomieszczeniach służbowych i prywatnych. Odświętnie przystrojona została także Kaplica PKW, gdzie sprawowana była „Pasterka”, której przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił Ksiądz Kapelan PKW – mjr dr Sebastian Piekarski. Następnie delegacja polskich żołnierzy wraz z Księdzem Kapelanem, wzięła udział we wspólnej modlitwie oraz spotkaniu z Arcybiskupem Timothym Broglio – Biskupem Polowym USA. Spotkanie to miało miejsce w Kaplicy Bagram Airfield. W tym szczególnym spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele żołnierzy sił koalicyjnych wraz ze swoimi dowódcami.
Dowódca PKW, płk Grzegorz Potrzuski, powiedział: „Nie wszyscy żołnierze będą mieli możliwość świętowania przez cały okres świąt ze względu na konieczność realizacji postawionych zadań mandatowych. Niemniej jednak staraliśmy się, aby każdy przez jakiś czas miał możliwość spokojnego przeżywania radości Narodzenia Pańskiego”.
Jakby na potwierdzenie słów Dowódcy, Ksiądz Kapelan zapewnił, że w okresie świąteczno - noworocznym odwiedzi wszystkie bazy z posługą kapłańską, dając możliwość uczestniczenia w Eucharystii, polskim żołnierzom PKW w Afganistanie. Miłym akcentem podczas Mszy świętej sprawowanej w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, było uczestnictwo w nabożeństwie wraz z polskimi żołnierzami - Generała broni Richarda Cripwell’a, pełniącego obowiązki zastępcy Dowódcy Operacji Resolute Sapport w Afganistanie. Wspaniałą niespodzianką dla wykonujących zadania mandatowe były również prezenty, które otrzymali od rodzin oraz od przedstawicieli sił koalicyjnych. „Szczególnie miłe są kartki i życzenia świąteczne, które otrzymaliśmy od dzieci ze szkół podstawowych z całego kraju” - mówi por. dr Zbigniew Kuźniar - Rzecznik Prasowy Kontyngentu.
Zdaniem plut. Dawida Gałązki i kpr. Daniela Lipki, uczestników misji, w świątecznym czasie każdy żołnierz bardzo dużo myśli o rodzinie. Na misji muszą ją jednak zastąpić koledzy i koleżanki, którzy potrafią wesprzeć i pomóc w trudnych chwilach. Obaj podoficerowie rozumieją, że służba w wojsku i pobyt na misji zagranicznej wymagają dużych poświęceń. Żołnierze nie byli jednak do końca oderwani od swoich rodzin. W okresie świąt, częściej niż w zwykłe dni korzystali z połączeń telefonicznych i video - rozmów z rodzinami. Czas Bożego Narodzenia na misji zagranicznej, szczególnie zacieśnia więzi między żołnierzami, czyniąc z nich jedną wielką rodzinę ludzi w mundurach.

Tekst: kpt. Jakub Wolak
Foto: por. Monika Wywiórka
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 7788270 gościem na naszej stronie