BIP
Afganistan 2007
16.09.2007
16 września w bazie Bagram odbyła się uroczysta zbiórka. Była ona wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy -to przesunięte o 4 dni, ze względu na wizytę Ministra obrony narodowej, obchody Święta Wojsk Lądowych.

Drugi- 30 lat zawodowej służby wojskowej Dowódcy PKW Afganistan, gen. bryg. Marka Tomaszyckiego.

 

-To ważny dzień dla nas wszystkich. Chociaż dominują wśrod nas żołnierze w zielonych mundurach bardzo cieszymy się, że w misji towarzyszą nam również koledzy z Sil Powietrznych i Marynarki Wojennej. Tak naprawdę jest to bowiem nasze wspólne święto - podkreślił w przemówieniu generał Tomaszycki. - Przez cały okres naszej misji wykonujemy trudne i odpowiedzialne zadanie. Trwa bowiem walka z terroryzmem, w której bierzemy udział. Ale nasza codzienna służba i wykonywane obowiązki składają się przede wszystkim na cząstkę wielkiego wysiłku, jaki międzynarodowa społecznośc wkłada w to, by zwykłym Afgańczykom żyło się lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej – dodał generał.

 

Z okazji święta Wojsk Lądowych żołnierzy wyróżniono medalami, nagrodami rzeczowymi, urlopami oraz listami gratulacyjnymi i pochwałami.

 

Wśród wyróżnionych znaleźli się: ppłk Tomasz Mazurek, ppłk Paweł Kotowicz, ppłk Dariusz Raczkiewicz, ppłk Krzysztof Wyderkiewicz, ppłk Włodzimierz Pszenny, mjr Piotr Harężlak, mjr Sławomir Osmelak, mjr Marcin Starba, mjr Krzysztof Zieliński, mjr Sebastian Trojanowski, st. sierż. Sławomir Gulbertowicz, sierż. Wojciech Piątkowski, sierż. Józef Golanko, st. szer. Jacek Szczupiel, st. szer. Piotr Borowski, st. szer. Damian Danielewski, st. szer. Łukasz Krygier, st. szer. Jacek Nogal, st. szer. Tomasz Piotrowski oraz dwóch pracowników wojska- pan Jacek Matuszak i pan Maciej Wasilewski.

 

W drugiej części uroczystości żołnierze dowództwa Polskiego Kontyngentu Wojskowego z Bagram wręczyli gen. Tomaszyckiemu pamiątkową tablicę z umieszczonymi na niej dwoma bagnetami. Był to prezent, jaki zaskoczonemu jubilatowi sprawili jego żołnierze. Dowódca PKW wzruszonym głosem podziękował za pamięć i obiecał, że tablica zajmie ważne miejsce na pamiątkowej ścianie. -Jestem dumny, że przyszło mi dowodzić tak wspaniałymi ludźmi. Profesjonalistami w mundurze- dodał. Pytany o największe osiągnięcie, odpowiedział krótko- Żona i trójka dzieci-. Z planów do zrealizowania po powrocie ważne miejsce zajął u generała- Ostatni szczupak w listopadzie. Najprawdopodobniej w okolicach Giżycka. A jakie kolejne zadanie będę wykonywać po powrocie?- zdecydują moi przełożeni. Wracam do swojej 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Do Świętoszowa.

 

Po uroczystości przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie, a później przygotowaną przez żołnierzy kolację. W menu nie zabrakło polskich akcentów - ogórkowa, śledzie, kiełbasa. Prawie tak jak w domu, do którego już blisko, bo za kilka tygodni kończy się I zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 

 

Tekst : sekcja informacyjno – prasowa PKW Afganistan
Zdjęcia: Michał Niwicz

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 7270231 gościem na naszej stronie