BIP
2014
... bo wolność krzyżami się mierzy
18.08.2014
14 sierpnia 2014 roku 10 Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc) gościła członków Stowarzyszenia Motocyklistów „Patria”, którzy w Świętoszowie rozpoczęli IV Rajd Śladami Gąsienic 1 Dywizji Pancernej generała Maczka.

Już po raz drugi pancerna brygada jest miejscem, z którego startują motocykliści – patrioci. Ideą rajdu jest upamiętnienie dokonań generała Maczka i jego podkomendnych. Jego uczestnicy postanowili dotrzeć na motocyklach do miejsc historycznie związanych z walkami Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej. - Chcieliśmy w ten sposób uczcić i uhonorować wysiłek zbrojny Polaków i krew przez nich przelaną. – mówią - I choć troszeczkę zaznaczyć naszą miłość do Polski. 

 

 

Kilkakrotnie już członkowie stowarzyszenia przejechali szlak bojowy polskiej dywizji, począwszy od Arromanches-les-Bains w Normandii, gdzie 70 lat temu lądowali alianci do Wilhelmshaven, gdzie 6 maja 1945 roku generał Maczek przyjął niemiecką kapitulację. - Po drodze mijaliśmy wiele miejscowości, które były wyzwalane przez czołgi pierwszej pancernej. – relacjonują – Nie spodziewaliśmy się, że natrafimy na tak wiele żywych śladów uznania dla przelanej polskiej krwi. Poznaliśmy ludzi związanych ze środowiskami kombatanckimi. Zobaczyliśmy miejsca wiecznego spoczynku tych naszych żołnierzy, którym nie dane było powrócić do ojczyzny. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne na polach bitewnych o kilka kroków od miejsc gdzie bili się nasi na bagnety. Bolesna była tylko refleksja, że tak wielu żołnierzy Maczka musiało pozostać na obczyźnie w wyniku zdrady aliantów i komunistycznego zniewolenia Rzeczypospolitej. Sam dowódca zamiast być noszonym na rękach - w wyzwolonej ojczyźnie został pozbawiony obywatelstwa.

 

 

W 2011 roku III z kolei rajd rozpoczął się w Świętoszowie. Sygnał do startu dał wówczas ówczesny dowódca 10BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński, który zaznaczył, że dzięki takim akcjom, pamięć o bohaterach jest wciąż żywa.

 

W tym roku z członkami stowarzyszenia „Patria” spotkał się pułkownik Maciej Jabłoński, aktualny dowódca 10BKPanc, który życzył motocyklistom bezpiecznej podróży i dotarcia do wszystkich zaplanowanych miejsc. Na symbolicznej linii startu, która przebiegała tuż obok tablicy pamiątkowej 10BKPanc dowódca wręczył gościom pamiątkowy ryngraf brygadowy, a następnie wpisał się do księgi pamiątkowej stowarzyszenia. Członkowie „Patrii” natomiast przygotowali dla pułkownika Jabłońskiego symboliczny nieśmiertelnik, upamiętniający 70 rocznicę bitwy pod Falaise.

 

 

Dzień wcześniej motocykliści odwiedzili Salę Tradycji 10BKPanc. Towarzyszyli im: porucznik Maria Wołk, oficer sekcji wychowawczej brygady oraz kapral Marcin Bochenek, który w tym roku jest finalistą konkursu historycznego o 1 Dywizji Pancernej. Zainteresowanie zebranymi w sali pamiątkami było ogromne. Jeszcze większa okazała się wiedza gości o szlaku jaki pokonali żołnierze 1DPanc. Widać, że nie ruszają w drogę nieprzygotowani. Nie tylko wiedzą wszystko o generale Maczku, jego żołnierzach, bitwach jakie stoczył i zwycięstwach jakie odniósł, ale przywieźli dodatkowe materiały, które przekazali brygadzie.

 

 

- W 70-tą rocznicę Bitwy Normandzkiej w kotle Falaise na pewno nie zabraknie polskich motocyklistów. – zapewniali ruszając w drogę – Znowu zaświadczymy o naszym przywiązaniu do wartości najwyższych, brzmiących odwiecznie tak samo: BÓG, HONOR, OJCZYZNA !

 

 

Tytułowe zdanie: „…bo wolność krzyżami się mierzy”, to motto tegorocznego rajdu, które zostało zaczerpnięte z piosenki „Czerwone maki pod Monte Cassino” Feliksa Konarskiego.

 

Tekst: Katarzyna Przepióra
Zdjęcia: por. Maria Wołk, Katarzyna Przepióra

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych
Jesteś: 7385183 gościem na naszej stronie